2.8.09

BRUCE LEE KLONU GOLDEN DRAGON SILVER SNAKE

Dün akşam sinemaya gideyim dedim. Hazır hala vizyondayken Halk Düşmanları’na (Public Enemies) önceliği verdim. İlk yarısında gül gibi geçindiğim filmle, ikinci yarıda bir kavgaya tutuştum anlatamam. Ama anlatıciğim. Kavganın en büyük etkeni, kusra bakmayın ama, elbette süresiydi. Kaç saat sürdüğüne bakmadan girdiğim film, bünyemin ideal film süresini, gereksiz yere aşınca, haliyle açtım ağzımı yumdum gözümü. Filmin konusunun da bu açıdan pek yardımcı olduğunu söyleyemeyeceğim. Sıkıntıdan uyuşan k*çımla bile gülemeyecek kadar banal sahnelerle dolu filmin bana yaptığı en büyük iyilik, elbette eve dönünce bir mafya filmi patlatmama vesile olmasıdır. Filme geçmeden evvel, Halk Düşmanları ile ilgili hislerime tercüman olacak yazıyı Tersninja ’dan okuyabilir, eşe dosta benim yaptığım gibi armağan edebilirsiniz. Ben geleyim mafya filmime;

God Fre Yho, beybi! ‘Budizmde bir sabır temennisi’ desem yer misiniz? Yoksa illa Godfrey Ho deyip, baştan sizi kaçırsam daha mı iyi etmiş olurum? Üstelik bu defa türkçe dublajlı ve içinde bir adet Bruce Lee klonu da barındıran filmi, ayık kafayla izlememenizi şiddetle salık verirken, ben zaten Damon &The Heathens adlı bir punk-jazz karman çorman grubunun konseri ertesinde izlediğim için fazla içmeden o mertebeye ulaşmış idim. Filme haksızlık etmek istemem aslında. Çünkü türkçeye ‘Altın Canavar’ olarak çevrilmiş 1979 yapımı Golden Dragon, Silver Snake adlı film, şimdiye kadar izlediğim Ho filmleri içerisinde en aklı başında olanı idi (Sanırım amcam ‘80’lerden sonra sapıttı. Her ne kadar ‘80’lerde çocuk olduğumdan, yarım hasarla bu durumdan kurtulsam da, iki tane gül gibi gencin-ki biri abim diğeri ablam olur- heba oluşuna bizzat şahit olmuş biri olarak, bu duruma hak vermemek elimde değil dostlar :D). Dahası ortada gerçekten tek bir film ve sürekli bir senaryo var idi. Hatta bir ara “Ulan, yoksa Godfrey filmi değil mi bu?” diye şüpheye mazhar olsam da, kısa süre sonra kafasına naylon çorap geçirmiş fetişik bir insan evladı görünce şüphelerim eridi gitti. Neyse efenim, adeta ‘Bir mafya filmi nasıl olur?’un dersini(!) veren filmin konusuna kısaca değinmesek olmaz herhalde değil mi?

Arazi mafyasının, yüzü yerine sadece kucağındaki totoş kediyi göstererek konuşan BaBa’sının turistik planları vardır. Bu planlara göre yöre halkını, evleri ve dükkanlarından çıkaracak, ayriyeten bölgede çiftliği bulunan aileyi de ordan sürüp, oteller moteller zinciri kuracaktır. Bu amaçla halka ve çiftlik sahibine baskıyı sürdüren mafyanın motosiklet çetesi -bir God Speed You Black Emperor kadar olamasa da- bir yandan Silver Snake-Johnnie Chan ile bir yandan da ünlü Bruce Lee klonu Golden Dragon-Dragon Lee ile mücadele etmek zorunda kalır.


Totoş kedi Gamera'ya el sallarken

En son mücadeleye kadar da Gümüş Yılan stilinde ustalaşan Johnnie Chan’in canlandırdığı karakter ile, çekçekçi kılıfında ortalarda dolaşan kung fu üstadı Bay Sung’la talimleri esnasında yumurta üstünde, yumurtaları kırmadan yürüme ve yahut gitar teli koparmak suretiyle düşmanı haklamak gibi nice güzel hareketi öğrenme fırsatını yakalarız. Öte taraftan aşçı kılıfında bir dükkanda çalışmaya başlayan Dragon Lee’nin canlandırdığı doğrucubaşı karakterin bir sırrı bulunmaktadır. Öyle ya, fakir ve kimsesiz halkı, Allah vergisi, içten gelen bir iyilikle korumak her babayiğidin harcı değildir. Zira bizim Dragon’un da erkek kardeşi birileri tarafından öldürülmüştür. Dolayısıyla Dragon da, kılık değiştirerek katillerin peşine düşmüştür. Verilmiş sadakamız varmış dostlar! Düşünsenize, kardeşi öldüren adam, mafya babası olmasaydı, işte o zaman yeniden iki ayrı koldan yürüyen bir film seyretmek zorunda kalıp, hafazanallah birbirimizle kanlı bıçaklı olma yoluna kadar gitmeyecek miydik? Ucuz atlatmışız vallahi...Houston! Burası uzay mekiği Nebula3005! Bir sorunumuz var! Çok uzatmıyorum! Dünyaya geri dönüyorum! Yalnız biraz Bruce Lee klonu vakasına değinmek istiyorum. Kısa ve öz söylemek gerekirse, Bruce Lee’nin ölümünün ardından kendisine benzerliğiyle dikkat çeken ve filmlerde onu taklit etmekten çekinmeyen, hatta isimlerini bile, ‘Bruce Lee’nin kaç değişik versiyonu olabilir bazlı olasılık hesaplarıyla koyan onlarca oyuncu Bruce Lee klonu dediğimiz şeyi oluşturmaktadır. Dragon Lee de bu klonlar arasındaki en ünlülerinden biridir.

Öteki Sinema ’dan ve Metin Demirhan ’ın Fantastik Sinema’sından konuyla ilgili yazı ve resimlere göz atın, benden de yeni bir Bruce Lee klonu yaratmayın. Tersim pistir, dünyanın en enayi insanı da olsam, gün gelecek intikamımı sinsice alacağımdır...

Dublaj harikaları ve Dragon Lee döktürmeye başlarken (Arkadaki ezan sesi de ayrı bir hava vermiş, az sonra hakkın rahmetine kavuşacak gangster bozuntuları için)

Daha önce SHADOW TIGER KILLER FORCE ile çaktırmadan başladığım Beta Video'larımın bloga aktarımının hayırlı uğurlu olmasını diliyor, "eklediğim videolar neden bu kadar kötü ve neden bu kadar az foto var?" diye sormaya hazırlanan okuyucuya da sormadan cevabını verdiğimi düşünüyorum.

YI XIAO YI QUAN / GOLDEN DRAGON SILVER SNAKE 1979

Y: Godfrey Ho

O: Dragon Lee, Johnnie Chan (Büyük ihtimal asıl adı Nick Cheung Lik)

3 yorum:

Tuğba dedi ki...

Kendime yorum yapıyorum;
Şu Shadow Killer Tiger Force filmi var ya, ulan adını bir kere bile doğru yazamadım ya! Ne acayip admış kardeşim! Gene yanlış yazmışım ama düzeltmiyorum öf! Bunaldım...

CezaSahası dedi ki...

Tiger Killer Force o bi kere. ;)

Shadow

Tuğba dedi ki...

Aman hatırlatma yahu! Shadow Force Killer Tiger da olabilir bittabi... *_^

Boş işler bunlar...