27.10.08

Cennete mi geldim?

İtalyanca öğrenmenin en güzel yolu çizgiroman okumaktan geçer.Hem yormaz hem gündelik hayatta kullanabileceğin ünlemleri öğretir.Mesela; "scemo","aptal" demek ama türkçedeki "salak"a daha çok benziyor bana kalırsa.Sonra "sta zitto";kibarca "sessiz ol",kabaca "kapa çeneni" demek.Şimdi ben bunlar için sözlüğü on gün karıştırsam gene de doğrusunu öğrenemezdim(gibi de gelmiş olabilir bana)Neyse konumuzdan sapmayalım çok sevgili çizgiroman dostları. Cenova'da şimdiye kadar üç adet çizgiroman dükkanı buldum. Bunun haricinde diğer kitapçılarda da çizgiromana ayrılmış bölümler elbette var ama tatmin edici boyutlarda olduğunu söyleyemeyeceğim. Bu büyük kitapçılardan önce çizgiroman dükkanlarını biraz anlatmak istiyorum izninizle.Olur ya buraya yolunuz düştü mesela...İlki-ki evime yakın olması dolayısıyla sıksık uğradığım ve genelde alışverişimi yaptığım "IL MONDO DEL FUMETTO".İtalyan,amerikan ve tabiki benim için en önemlisi japon çizgiromanlarının en son sayılarını bulabiliyorsunuz. Aynı zamanda alt katında da kullanılmış çizgiromanları daha ucuz fiyata alabiliyorsunuz. Ne dediniz? Cennet değil mi?:) Bunun dışında bi takım ıvırzıvırlar da mevcut; süs eşyaları vs. gibi.Bana eksik gelen tarafı çok fazla dvd yok animeler üzerine.Neyse...Burayı tesadüfen eczane ararken keşfettim.Belki de zaten tesadüfen keşfedilecek bir yer çünkü şehir merkezinde değil. Ama internet sitesi var;http://www.ilmondodelfumetto.it/store/home.php . Haritada da yerini belirttikten sonra geçelim ikinci yerimize...İkinci yer adını hatırlayamadığım hatta bir kere daha gidersem yerini bulup bulamayacağımdan dahi emin olmadığım, sadece manga satan küçük bir dükkandı Voltri yakınlarında. Küçük olması alışveriş yapmanızı engellemiyor merak etmeyin.Inoue abimizin iki cilt VAGABOND'unu burda götürdüm.Voltri de şehir merkezinde değil ey turist kardeşim.Ama gerçekten turistsen üzülme çünkü doğru yoldasın.Çünkü Voltri güzel bir parkın olduğunu hoş bir yer olması dolayısıyla gideceğin güzergah üzerinde olabilir büyük ihtimalle.İşte bu güzergah üzerinde sağına soluna güzelce bakınırsan bu küçük dükkanı rahatlıkla görebilirsin sevgili dost. Voltri'ye(ki adı bile japon çağrışımı yapıyor bana niyeyse)trenle rahatlıkla ulaşabilirsin.Bana da bir hayır duası yaparsın artık.Gitmişken iki geyik de görmeden dönme.Zira Voltri'deki park geyikleriyle ünlü.Görmeden mi döndün üzülme ben sana gösteririm.


Gelelim üçüncü çizgiroman dükkanımız COMICS CORNER'a.Aslında buraya gelmesek de olurdu çünkü sadece adresini bulup önünde durmuşluğum var İçine girmek nasip olmadı çünkü malum siesta zamanı kapalı, ben de aksi gibi o saatlarde burayı hatırlıyorum. Ama dur bakalım henüz yılmadım.Buranın güzel tarafı tam şehrin göbeğinde olması. Büyük mağazaların vs olduğu Via XX Settembre caddesinden Via Fisella'ya(yanlış hatırlamıyorsam) dön azıcık yürü.Sol kolda kalıyor. Benden önce gidersen bana da haber ver! Bu blog bunla kalsın bence.Bir sonrakinde takıldığım mangaları anlatayım...

3 yorum:

Tugba dedi ki...

Son çizgiroman dükkanını da gittim gördüm.Bir adet Shigirui mangası da aldık.Hayırlı olsun. Ama animesindeki havayı yakalayamadım mangada. Vallahi mekan sahipleri tipleriyle filan tam kafa tipler! Geline görüle:)

Sinematik dedi ki...

Aslında Cizgiroman uzerine fuaralr var bazen cd dvd fuarlarına paralel oluyorlar:
http://www.abcfiere.com/fiera_disco_e_fumetto_usato_genova_670.php

bir ornek var burada ama sanirim mart sonu gibi olacak bir tane bunlarda cok daha iyi cizgi romanlalr bulursun

Tugba dedi ki...

Ya işte, boşuna dememişler bir bilene sor diye (böyle birşey demişler miydi?) Teşekkür:)

Boş işler bunlar...